Małe zmiany mogą dużo polepszyć. Proste zasady zdrowego żywienia; przepisy na pożywną, ale i smaczną kuchnię; wiedza o leczniczych właściwościach tego, co na co dzień w zasięgu ręki; optymistyczne spojrzenie na świat – niby mało, a jednak dużo.
Zadbaj o Zdrowie z ChSCh! Zadbaj o innych – nawet mała wpłata może dużo zmienić. Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Wpłać swój dar na konto zbiórki publicznej:
Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
54 1240 1994 1111 0010 3162 7042 z dopiskiem "Zadbaj o zdrowie z ChSCh"
Zachęcamy do skorzystania z formularza przelewu on-line.
Chrześcijańska Służba Charytatywna Blisko Serca od wielu lat stawia sobie za cel promocję zdrowia przez profilaktykę. Jesteśmy przekonani, że edukacja zdrowotna to najtańszy i najskuteczniejszy sposób ochrony ludzkiego zdrowia i jakości życia.
Worek różności
Zadbaj o Zdrowie mieści w sobie różne inicjatywy prozdrowotne podejmowane okazjonalnie, samodzielnie lub we współpracy z władzami samorządowymi czy organizacjami pozarządowymi. Prowadzimy wykłady oraz serie prelekcji, np. Najtańsze sposoby na twoje choroby (o naturalnych metodach leczenia), Sięgnij po zdrowie (jak uniknąć chorób cywilizacyjnych), o stresie, optymizmie, zaburzeniach odżywiania (anoreksji, bulimii) itp. Przygotowując stoiska propagujące zdrowy styl życia, współuczestniczymy w większych imprezach takich jak np. Rybnickie Dni Promocji Zdrowia, Gminny Mityng „Zdrowe Płuca” w Skoczowie, Jarmark Św. Bartłomieja w Koninie, Dni Bytomia itp. W trakcie takich przedsięwzięć w naszych punktach można zasięgnąć rady, jak rzucić palenie, oraz skonsultować się z profesjonalistami z zakresu zdrowia – lekarzami różnych specjalności, terapeutami uzależnień, psychologami, dietetykami itp. Ponadto proponujemy poddanie się prostym badaniom medycznym – mierzymy m.in. ciśnienie tętnicze krwi, tkankę tłuszczową, wagę ciała, poziom cukru we krwi i obliczamy wskaźnik masy ciała (BMI – Body Mass Index). Te podstawowe badania profilaktyczne pozwalają kontrolować stan swojego organizmu i uchronić się przed chorobą albo jej rozwojem. Na smakoszy czekają: degustacja potraw wegetariańskich, aromatyczne herbaty ziołowe czy np. świeży sok z marchwi pochodzącej z upraw ekologicznych. Wśród zainteresowanych poszerzaniem swojej świadomości zdrowotnej rozpowszechniamy broszury (np. Zasady życia w XXI wieku) i zachęcamy do udziału w bezpłatnych kursach korespondencyjnych (np. Stres – zagrożenie czy szansa, Sięgnij po zdrowie! Jak uniknąć chorób cywilizacyjnych). W Szkołach Zdrowego Gotowania uczymy zasad komponowania, przyrządzania i spożywania posiłków w taki sposób, aby dostarczać organizmowi niezbędnych do funkcjonowania składników odżywczych. Przekonujemy, że potrawy mogą być zdrowe, a zarazem smaczne, tanie i proste w wykonaniu. Współrealizując Marsze po Zdrowie (np. chodzenie z kijkami), zachęcamy do aktywności fizycznej i budzimy entuzjazm do dbania o swoją sprawność i witalność.
Na co przeznaczamy darowizny na Zadbaj o Zdrowie z ChSCh
Za pieniądze wpłacone na ten projekt kupujemy produkty żywnościowe niezbędne do prowadzenia Szkoły Zdrowego Gotowania i przygotowania degustacji; wypożyczamy lub kupujemy przyrządy do pomiarów (np. ciśnieniomierze, spirometry, pikflometry itp.); zaopatrujemy się m.in. w paski do badania poziomu cholesterolu czy glukozy; płacimy za wynajem sali do prelekcji (o ile nie jest udostępniona bezpłatnie); pokrywamy koszty dojazdu i wynagrodzenia dla prelegentów (zwykle jednak są oni wolontariuszami); w przypadku imprez w plenerze finansujemy transport namiotów, krzeseł, stolików, plansz; przygotowujemy opracowanie graficzne i wydruk materiałów informacyjnych (plakaty, ulotki) oraz materiałów dydaktycznych.